LIDÉ

Původními obyvateli Maroka jsou Berbeři, etnikum pocházející ze saharských plání. Jsou to velmi živí, činorodí lidé, odlišní od zbytku arabského obyvatelstva. Stejně jako zbytek obyvatel Maroka jsou velmi přívětiví a ochotní, zároveň jsou však již stovky let vychováváni ve zcela odlišné kultuře, než na kterou jsou Evropané zvyklí. Narozdíl od zbytku arabského obyvatelstva se Berbeři rádi napijí alkoholu.Muslimové/Arabové jej mají zakázaný. Přesto jej lze zejména v Casablance a dalších větších městech bez problémů sehnat či zajít do hospody nebo do baru. Arabové se do země dostali teprve v 7. století. V současné době žije více než polovina obyvatel Maroka ve městech.

Lidé jsou v Maroku velmi komunikativní a přívětiví, nebojí se s vámi dát do řeči přímo na ulici, v obchodě, v restauraci nebo kdekoliv jinde. Ale pozor, velmi často to bývají naháněči, kteří z vás chtějí vytáhnout peníze i za nejmenší služby. Obchodníci na vás budou pokřikovat ze svých stánků, budou vás zvát na ochutnání, ale pak si klidně řeknou plnou, někdy i vyšší cenu. Děti i zvonkaři si běžně říkají o peníze i za vlastní fotografii.

Marokánci a Arabové obecně jsou nejzdatnějšími obchodníky. Obchod je živí už tisíce let, a tak dobře vědí, jak z lidí vytáhnout peníze. Ačkoliv neumějí váš jazyk, snadno vás přesvědčí o tom, že peníze jim prostě dát musíte.

Maročané si vůbec nedělají starosti s ekologií. Odpadky jsou pro ně prostě objekty, které je možné vyhodit na ulici. Zejména mediny a předměstí jsou plná odpadků a nepříliš vábně voní, na zemi se odhazují i zbytky jídla, masa, ryb, prostě všechno, co se nedá zpracovat. Všude se válí plastové pytle. Ekonomický rozvoj Maroka zapříčinil nával nového zboží s jehož zbytkovými materiály se místní obyvatelé prostě dosud nenaučili zacházet. Situace je trochu lepší v turisticky exponovaných místech, kde se přeci jen - pro klid duše turistů - trochu uklízí.

V Maroku je třeba dávat si pozor na lehkou kriminalitu, zvláště na kapesní krádeže, strhávání kabelek nebo batohů z ramene z jedoucího motocyklu, vykrádání zaparkovaných aut. Kapsáři se soustředí zvláště na turisticky exponovaných místech. Nechvalně pověstné je například náměstí Jamal El Fna v Marrákeši nebo medina v Tangieru. Jiné nebezpečí ovšem turistům prakticky nehrozí.lidé


ZPĚT