DOPRAVA

dopravadopravní prostředek

Dopravní infrastruktura Maroka je poměrně vyspělá. V zemi bezproblémově fungují vlaky (polovina tratí je elektrifikovaná) a autobusy, ve městech i mezi městy taxíky a tzv. "grand taxi", což jsou větší auta určená pro několik osob. Funguje také vnitrostátní letecká doprava, například z Casablancy pravidelně létají letadla do Marrákeše, Agadiru či Tangieru.

Maročané jsou typicky "středomořští" řidiči. Přibližně od osmi hodin ráno začínají ulice ožívat provozem, a to znamená neustále troubení přibližně do sedmi až osmi hodin večer. Pokud se v Maroku netroubí, něco je špatně. Místní řidiči troubí neustále - aby upozornili, varovali, nebo prostě jen tak pro radost. Ale na to si zvyknete.

Dopravní předpisy se dodržují velmi volně. Silnice vypadají jako neskutečný chaos, ale nějak to prostě funguje. Jízda meziměstským autobusem je velký zážitek už od začátku. Nějaké pravidelné jízdní řády neexistují. Autobus z nádraží odjede tehdy, když je plný, takže je možné, že nasednete a budete třeba další hodinu čekat, než se naplní. Po cestě navíc sbírá další cestující, kteří různé přistupují a vystupují. K vypravení jednoho autobusu je potřeba přibližně pět pokřikujících Marokánců. Dobíhání autobusu za jízdy je zde běžné. Samotná jízda po prašných, neupravených cestách, ale i asfaltových silnicích, je skutečně adrenalinovým zážitkem. Předjíždění do kopce v zatáčce není žádným výjimečným manévrem.

Jakmile vystoupíte z autobusu, vyjdete z autobusového nádraží nebo letiště, okamžitě se k vám vrhnou průvodci, taxikáři a různí další "naháněči". Nedbejte jejich naléhání a sami se nejprve porozhlédněte kolem, zjistěte jaké máte možnosti. Samozvaní průvodci a naháněči ("hustleři") obvykle vyžadují neúměrně vysoké poplatky za jakékoliv služby, třeba i jen zavedení k hotelu. Budou se vám snažit vnutit své služby za každou cenu, budou si s vámi podávat ruce, říkat že vás bezplatně doprovodí, ale následně stejně budou za své "služby" požadovat poplatek. Proto je nejlépe hned v úvodu rázně odmítnout, třebaže vám to bude připadat místy i neslušné. Nedejte na úsměvy a šťastné potřásání rukou.

Pokud chcete v Maroku řídit půjčené auto, stačí vám řidičský průkaz. Minimální věk pro vypůjčení auta je 25 let. Maroko uznává všechny řidičské průkazy, pokud nezůstanete déle než tři měsíce. Pokud jste šťastnými vlastníky mezinárodního řidičského průkazu, tím lépe. Řidičák nepotřebujete pro moped, který je v zemi velmi oblíbeným dopravním prostředkem.

Železniční spojení je mezi největšími městy, hlavní trasy vedou mezi městy Casablanca, Fés, Rabat, Oujda, Tangier a mezi městy Casablanca, Asilah, Rabat, Marrákeš.

 ZPĚT